Kutas Szklanka, czyli barwna podróż przez odmęty życia (autorstwa ...
Temat: Wielkanoc w Bieszczadach
Witam, z uwagi na zbliżające się święta mam wielką prośbę o wszelkie informacje związane z obyczajami wielkanocnymi z terenie Biszczadów.
Na pewno ktoś z Was uczestniczył w drodze krzyżowej na Tarnicę. Chciałbym wiedzieć skąd wyrusza, o której godzinie się zaczyna i kończy, jakie jest jej tempo, jaka liczba osób w niej uczestniczy itp?
Może ktoś orientuje się czy np. w Łopience tego roku odbywają się jakieś obrzędy wielkanocne? A jeżeli nie tam - to może jest jakiś inny "klimatyczny" kościółek do którego w tym czasie warto zaglądnąć?
Czy w poniedziałek wielkanocny pracownicy BPN na szlaku nadchodzących turystów polewają wodą i takie tam :wink:
PS. Podobny wątek zamieściłem jakiś czas temu w dziale "Zakwaterowanie i usługi". Przyczynę ponowienia tematu tłumaczę w dziale "Techniczne".
Źródło: forum.bieszczady.info.pl/showthread.php?t=5016
Temat: Marzenia o różu niech spełnia się
że beta poniżej 1000 to w sumie żadna ciąża.
hmm dziwne
ja lubię Wielkanoc bardziej niż Boże Narodzenie :mrgreen: bo wszystko się do życia budzi :-)
ja też
normalnie kocham Cię za to
w ogóle
obrzędy wielkanocne są dużo piękniejsze :mrgreen:
Źródło: rodzinko.pl/showthread.php?t=7484
Temat: Wpływ Kościoła Katolickiego na życie wszystkich obywateli.
...ale nie do końca, bo w ten sposób KK zawłaszczył ten pogański zwyczaj.
Święcenie jajek, żywności jest rónież pochodzenia pogańakiego i symbolizuje początek nowego życia, wiosny, słońca i płodności (zajączek wielkanocny).
A wszystko to jest celowym działaniem Kościoła, aby w ten sposób zachęcić wiernych do gremialnego udziału w spowiedzi wielkanocnej (podsłuch i wywiad), przyjęcia komunii(statystyka) oraz na rekolekcje i
obrzędy wielkanocne (kasa).
Źródło: wielun.biz/viewtopic.php?t=5327
Temat: Zwyczaje i święta białoruskie
...świątyniach w Mińsku msze odprawiane są po polsku; najczęściej raz dziennie.
Jak zapewnia ksiądz Aleksander Amialczenia z mińskiej kurii, wększość białoruskich tekstów liturgicznych jest tak podobna do języka polskiego, że nasi rodacy nie będą mieli problemu z ich zrozumieniem. Aleksander Amialczenia przyznaje, że autorzy białoruskich tekstów korzystali z polskich odpowiedników i stąd ogromne podobieństwa.
Również
obrzędy wielkanocne nie różnią się od polskiej tradycji. W Wielką Sobotę wierni przynoszą do kościołów święconki. Najczęściej są to kawałeczki pieczywa, wędliny, jajka, pieprz i sól.<SCRIPT type=text/javascript><!-- onet('adsGet1','main2-box')//--></SCRIPT>
Na Białorusi dominuje prawosławie. Katolicy stanowią około 10 procent wiernych. W tym roku po raz pierwszy nabożeństwa wielkanocne...
Źródło: travelforum.pl/showthread.php?t=3231
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plskrzydlatta.keep.pl